Uzturs veselam un sportiskam cilvēkam

Cilvēks ēd, lai dzīvotu: augtu, attīstītos, darbotos, sportotu un radītu veselīgus pēcnācējus. Sportista un aktīva cilvēka uztura plāna pamatā ir veselīgs uzturs, kad tiek nodrošinātas visas organisma pamatvajadzības. Organismā enerģija nepieciešama fizioloģiskajiem procesiem: muskuļu darbam, orgānu darbībai (piemēram, sirdsdarbībai), vielmaiņai, vielu biosintēzei un aktīvajam transportam, siltuma veidošanai, audu veidošanai, atjaunošanai un organisma darbības regulēšanai nepieciešamās vielas, arī transportē vielas organismā un veicina darbaspējas, aizkavē nogurumu un regulē svaru. Svarīgi ar uzturu uzņemt, gan ikdienas darbiem, gan sporta aktivitātēm nepieciešamo enerģijas daudzumu, bet neuzņemt par daudz. Savukārt neuzņemot pietiekami organismam nepieciešamās uzturvielas var iestāties hronisks nogurums, sekojoši, pārslodze, bieži slimošana, pazemināta koncentrēšanās spēja, pagarināta atjaunošanās un vāji sportiskie sasniegumi.

Jebkura līmeņa sportista darbaspējas ir tieši atkarīgas no sabalansētības un dažādības principu ievērošanas sportista uztura plānā. Sabalansēts uzturs nozīme, ka uzņemtā enerģija ir vienāda ar patērēto enerģijas daudzumu. Tas nodrošina stabilu ķermeņa svaru un nepieciešamības gadījumā ļauj arī veikt ķermeņa svara regulāciju. Savukārt enerģijas patēriņš organismā atkarīgs no fiziskās slodzes intensitātes, nodarbināto muskuļu masas, emocionālā pārdzīvojuma intensitātes, apkārtējās vides apstākļiem. Enerģijas patēriņu palielina aktīvs, veselīgs dzīvesveids, sabalansēts uzturs un regulāra, piemērota fiziskā aktivitāte. Bet uztura dažādības princips nozīmē, ka uztura plāna pamatā jāievēro uztura piramīdas 4 produktu līmeņi, nodrošinot organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielām:

  1. līmenis – graudaugu produkti, 40% no dienā uzņemtā,
  2. līmenis – dārzeņi un augļi, 35 % no dienā uzņemtā,
  3. līmenis – piena produkti, gaļa, zivis, olas, rieksti, 20 % no dienā uzņemtā,
  4. līmenis – cukurs, saldumi, tauki, alkohols, 5 %no dienā uzņemtā.

Modernās mūsdienu diagnostikas metodes, kā Kalorimetrija pamatojas uz skābekļa un vielmaiņas galaprodukta ogļskābās gāzes mērījumiem un ir visobjektīvākā vielmaiņas analīzes metode, kas ļauj noteikt reālo enerģijas patēriņu un novērtēt vai izvēlētā diēta ir adekvāta. Latvijā zinātniski pamatoto Kalorimetriju iespējams veikt tikai Sporta laboratorijā. Tā ir praktiska un noderīga metode miera enerģijas patēriņa noteikšanai fiziskai veselībai, dietoloģijā, sporta medicīnā, kardioloģijā un ģimenes medicīnā kā arī vielmaiņas novērtēšana slodzes laikā. Ja nepieciešams regulēt ķermeņa svaru un enerģijas ražošanā iesaistīt tauku rezerves organismā, tad jānosaka slodzes intensitāte, kādā visvairāk aktivizējas tauku vielmaiņa. Indikācijas kalorimetrijas veikšanai:

  • dzīvesveidam nepieciešamā enerģijas daudzuma noteikšanai,
  • sabalansēta uztura plāna izstrādāšanai,
  • optimālas fiziskās aktivitātes noteikšanai tauku rezervju samazināšanai organismā,
  • virssvars, aptaukošanās,
  • samazināts ķermeņa svars,
  • ķermeņa svara regulēšanas iespēju izzināšana un cilvēka līdzestības palielināšana,
  • mazkustīga dzīvesveida un nesabalansēta uztura radīti veselības traucējumi.

Tikpat svarīga kā veselīga uztura uzņemšana, ir arī pietiekama šķidruma uzņemšana organismā, kas regulē ķermeņa temperatūru. Ūdens piedalās visos dzīvības procesos organismā. Nepieciešamais šķidruma daudzums ir atkarīgs no apkārtējās vides temperatūras, fiziskās slodzes veida un intensitātes, svīšanas un citiem faktoriem. Tam nevajadzētu būt mazākam par 2 – 2,5 litriem. Treniņu dienās jāpalielina izdzertais ūdens daudzums atkarībā no apkārtējās vides temperatūras, treniņa ilguma un slodzes intensitātes pat 2 – 3 reizes. Sporta treniņa laikā, ja iespējams ik pēc 15 minūtēm, mazliet jāpadzeras, jo radušās slāpes liecina jau par ievērojamu šķidruma zuduma organismā.

Adekvāta ūdens uzņemšana ir pamats ne tikai labai pašsajūtai bet arī sportiskiem sasniegumiem, īpaši izturības sporta veidos. Ūdens funkcijas organismā ir:

  • uzturēt organismā iekšējās vides nemainīgumu jeb homeostāzi,
  • piedalīties ķermeņa šķidrumu un asins cirkulācijā,
  • nodrošināt barības vielu uzsūkšanos, pārnesi uz šūnām un vielmaiņas galaproduktu izvadi no organisma,
  • nodrošina temperatūras regulāciju,
  • uzturēt veselīgu izskatu un tvirtu ādu.

 

Right Menu Icon