Kinezioloģiskā un sporta teipošana

Teipošana ir viena no netradicionālās medicīnas metodēm, kurai arī Rietumu medicīnas skatījumā atrasts racionāls iedarbības pamatojums. Metodi pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados sāka izmantot Japānā un Korejā. Austrumu medicīnas speciālisti teipojot ievēro arī enerģētisko punktu izvietojumu, enerģijas plūsmas meridiānus. Bet, līmējot teipu lentes pa saišu vai muskuļu cīpslu novietojuma un limfas teces vietām, šobrīd teipošanu piedāvā teju katrs Eiropas fizioterapeits.

Kinezioloģiskās teipošanas uzdevums ir ārstēšana. Teips ir elastīgs un biezuma ziņā atgādina cilvēka ādu. Teips sastāv no kokvilnas, kur vienā pusē ir pārklāta ar plānu līmes kārtiņu. Radot atbilstošu iestiepumu teipam pie kādas konkrētas veselības problēmas, tiek radīts ādas pacelšanas efekts. Tieši pateicoties šien efektam, zemādas daļā tiek radīta lielāka telpa, kas uzlabo asinsriti, limfas atteci un tiek mazināts spiediens uz nervu receptoriem. Kinezioloģiskā teipošana spēj palīdzēt muskuļiem – atkarībā no to tonusa, teips spēj to mazināt, vai arī pretēji, uzlabot.

Kinezioloģisko teipošanu var izmantot pie:

  • Sasitumiem, saišu sastiepuma, daļēja (1.pakāpes) saišu plīsuma – akūtajā periodā pēc negadījuma (aptuveni 3–5 pirmās dienas) teipu uzlikšana var būt viena no ārstēšanas pamatmetodēm. Pie sasitumiem teipu var izmantot tūskas un zilumu mazināšanas;
  • Pie savilktiem muskuļiem – sēdoša darba darītājiem, kas ilgu laiku pavada laiku pie datora, un kuriem rodas sāpes muguras jostas daļā un plecu joslā, kakla daļā, teips spēj mazināt muskuļu saspringumu;
  • Pēc operācijām – kad pēc operācijām tiek traucēta limfas rite, ar teipa palīdzību, līmējot limfas rites plūsmā, tā tiek noregulēta rite;
  • Sāpes mēnešreižu cikla laikā – sievietes cikla laikā mēdz izjust velkošas un durošas sāpes vēdera lejasdaļā un muguras krustu daļā. Teipus var izmantot cikla sākumā;
  • Sāpes locītavā sākoties artrītam – kinezioloģiskais teips šo problēmu nevar izārstēt, bet var atvieglot, mazinot sāpes un atvieglojot muskuļus apkārt locītavai, mazinot to saspringumu;
  • Pēc ģipša noņemšanas – kinezioloģiskais teips tiek uzlikts ar lielāku iestiepumu, lai lūzuma vietā rastos fiksējošā sajūta.

Kinezioloģisko teipošanu var izmantot pie daudz un dažādām veselības problēmām, bet jāatceras tas, ka jebkurai ārstēšanas metodei var būt ierobežojumi lietošanai, jeb saucamās – kontrindikācijas. Kinezioloģisko teipošanu ieteicams neizmantot pie paaugstinātas ķermeņa temperatūras, pie vaļējām brūcēm, u.c. Pirms kinezioloģiskās teipošanas izmantošanas nepieciešams konsultēties ar speciālistu, kas ieteiks labāko ārstēšanas tehniku. Nedrīkst arī aizmirst, ka no kinezioloģiskās teipošanas var radīties blaknes, kas katram individuāli var izpausties savādāk – var rasties, nieze, apsārtums, dedzinoša sajūta vai neadekvāta ādas reakcija.

Kinezioloģisko teipošanu veic apmācīti speciālisti, kas izvērtē esošo veselības problēmu vai sūdzības. Teipot cilvēks var arī pats sevi, ja speciālists viņam izskaidro, kā tas ir jādara.

Noteikti ir jāatceras, ka kinezioloģiskais teips nav brīnumlīdzeklis. Viņš tikai atvieglo simptomātiku, lai uzlabotu rehabilitācijas un ārstēšanas posmu. Lai tiktu galā ar veselības problēmu, nepieciešams pašam regulāri, ar atbildību strādāt. Jo tikai mazinot muskuļu disbalansu, uzlabojot savu stāju, uzlabojot ikdienas ergonomiju, var tikt galā ar veselības problēmu, kas skar balsta – kustību sistēmas aparātu.

Ja kinezioloģiskais teips ir elastīgs, tad sporta teips ir kas pavisam pretējs. Sporta teips nav elastīgs, un to klāj daudz biezāka līmes kārta. Sporta teipa galvenā funkcija ir fiksēšana uz ādas atkārtojot locītavu saišu virzienus. To galvenokārt izmanto fizisko aktivitāšu laikā, lai fiksētu kādu iepriekš traumēto locītavu, lai izvairītos no atkārtotas traumēšanas.

Sporta teipošanu izmanto arī tam, ja sacensību laikā tiek iegūta kāda trauma, tā tiek fiksēta, lai varētu turpināt pilnvērtīgu dalību tālāk. Kā arī, tā tiek izmantota profilaktiski, piemēram, volejbolisti teipo pirkstu locītavas, lai varētu izvairīties no to traumēšanas.

Sporta teipošana ir sarežģītāka nekā kinezioloģiskā teipošana. Ir nepieciešams zināt katra muskuļa piestiprinājuma vieta, katra saite, jo sporta teips ir jāuzliek stingri, vairākās kārtas, lai spētu fiksēt locītavu, tāpēc pārsvarā to dara sporta ārsti vai sporta komandu medicīnas personāls.

 

Right Menu Icon